Bilmiyorum ama siz de farkında mısınız, artık hiçbirimizin yaşı birbirimizin için ölçü değil artık. Abi abla kardeş kavramları bitti. Yaşasın evet, bitti!

Bunun sebebi sadece estetik dünyası değil tabi ki bu da bir etken ama tam anlamıyla değil. Bedenler aynı olmaya başladı, ölçüler ideal. Herkes pilates, fitness ve sporda. Hepimizden beklenen rakamlar aynı. Bel, boyun, kalça, bacak bölgesi hepsi fabrikadan çıkmış gibi. Standart ve aynı. En azından amaç aynı. Spor ve pilatesle olmuyorsa kolayı var, mide ameliyatları. Sorun değil gir çık sen hissetmeden gidiyor kilolar.

Bu tamam peki asıl neden ne?

Tabi ki metafizik kırılma. Zihin kırılması bu.

Düne kadar kültürel anlamda dayatılan ne varsa, kırıldı, esnedi ve ara diye bir boyut geldi.

Aman o abin, aman ablasın, kardeşimsin, otur büyüklerin yanında, sus bakalım, anan yaşında kadın ne evlenmesi, baban yaşında adam ne ilişkisi vb tüm inançlar kırıldı.

Zaten yeni nesil başlattı bunu. Geçmiştekiler gibi doğmuyorlar, kundak yok, doğduğun an alınmıyor özgürlüğün. Erken yaşta konuşup, küçük yaşta bilgi ile tanışıyorlar. Sen çocukken agu derken şimdikiler 2 yaşında haklarından bahsediyor. Geldik mi hepimiz dengeye. 40 yaşında kadına 30 yaşında erkek sevgili, 60 yaşında kadına 20 yaşında genç kız arkadaş, 35 yaşında erkeğe, 50 yaşında erkek dost, 50 yaşında erkeğe 35 yaşında kadın eş olabiliyor artık. Genç iş adamları, genç iş kadınları her yerde hitabet ediyor kitleye. Uzmanlar önceden göbekli ve yaşlı iken, şimdi 25 yaşında genç, uzman diye bilgi satabiliyor her yerde. 15 yaşında felsefe yapan gençlerden anne babaları ne çok şey öğreniyor. İşte bu sebepten kırılma başladı zihinlerde. Herkes her yaştan herkesle her ortama girebiliyor. Bilgi kimsenin tekelinde değil artık. İnsanlar birbirlerine bakarken yaşa değil hislere ve söylemlere bakıyor artık. Hani gençler ön plana çıksın çığlıkları atıyordunuz ya, az kaldı işte. Ama önce yaşı büyüklerle eş değer olmak gerekiyor. Şimdiki zaman bu şekilde. Arkadan gelenleri yanımıza aldık bile. Masamızda yan sandalyede değiller, ayıp diye susmuyorlar artık. Zekana hayranım cümlesi anlam bulmaya başladı bile. İleride gençler öne çıkacak yani bu eşleşmeden sonra.

Yaşsızlık bunun adı, yaşı önde olanlara büyük fırsat demek lazım.

Kabullenmek lazım.

Ekranlarda 6 yaşında bir çocuktan oyunculuk dersi alan yetişkinler var. 20 li yaşlarda yeni şarkıcılar Sezen Aksu deneyimi kadar kitleye ulaşmış durumda. 40 yıllık oyuncuların kazandıklarını 30 yaşındakiler iki projede kazanır halde. Ecdadı öğretilmemiş eski nesil. Tarihi kulaktan kulağa öğrenirken şimdi 12 yaşındaki Google’dan gelmişini geçmişini öğreniyor. Dün susturulmuş yaşı büyüklere yaşından dolayı söz hakkı veriyoruz ama şimdikiler daha iyi konuşma için seminer seminer geziyor, konuşuyorlar. Bizim zamanımızda diye başlayan cümleler yerini zaman şimdi, ne varsa şimdide ye bıraktı.

Bu yüzden doğum günleri her yaştan insanlarla dolu. Yaşlanma bitti artık, yaşsızlık başladı. Hepimiz eşitiz hepimiz aynı yaştayız. Ortak düşünce, ortak payda ve ortak paylaşımlar zamanı. Abi abla yerine isimlerle hitap edilen yüzyıldayız. Tadını çıkar sen de, biyolojik yaşın ilerlese de psikolojik yaşımız aynı. Hepimizin derdi, tasası, hazları, amaçları, hayalleri aynı artık.

Ama yinede bir köşede kalmalı yaşı büyüklerin değeri. Değerleri kaybetmeden gelişirse zihinler, birbirimizden öğrenecek çok şey var. Çünkü bilgi yaşa değil isteyen herkese geliyor. Yakalayabilene.

Kaç yaşındasın diye soranlara tek bir cevap verme zamanı: Yaşsızım…

Ölümlerde zamansız bak, yaşı geldi demiyoruz ecel geldi diyoruz.

Yaşı ilerlemişler boşanırken gençler evleniyor işte.

Senden öğrenmesine gerek yok deneyimliyorlar böyle.

Ha şöyle yaslan arkana ve derin bir nefes al; unutma sakın; yaşlanmak yok, yaşsızlık var!

3 thoughts on “YAŞLANMAK YOK YAŞSIZLIK VAR”

  • Zeynep
  • posted on 4 May 2017

  “Bilgi yaşa değil isteyen herkese gidiyor.”
  Yaşı büyük olanlar öğrenmeye daha aç olurken, yaşı küçük olanlarda uğraşmayayım ayağıma gelsin tembelliği.
  Enerjiyle de alakalı sanırım. O enerjiyi doğru yerde kullanan yaşı büyükler ile yanlış yerde tüketen yaşı küçükler.
  “Yaşlanmak yok, yaşsızlık var.”

  • Tuğçe YENİCEKÖYLÜ
  • posted on 4 May 2017

  Aşkım bey yine harika yazmışsınız yüreğinize saglik Size bir sorun var sizin de bahsettiğiniz büyüklerinin yanında konuşma sus bakalım burda ablam var abin var sen ne anlarsın vs gibi baskılardan kalan psikolojik yenilgileri hala atlatamiyorum. Konuşurken kendimi ifade etmekte zorluk çekiyorum düşündüklerimi karşı tarafa aktaramiyorum hatta daha önce söylemeyi planladığım cümleleri bile unutuyorum ve şimdiye kadar gittiğim psikiyatri hekimlere danıştım ama sonuç alamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim sizi çok seviyorum iyki varsınız bana umut veriyorsunuz Allah yolunuzu her daim açık etsin????????????

 1. 🙂 eğlenceliymiş, keyifle okudum.

Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*