Dün sosyal medya Meryem Uzerli’nin başörtüsünü konuştu ve daha da konuşmaya devam edecek gibi. İnsan, neyi, neden, nasıl yaptığını bilince ortaya karışık ne yorum gelirse gelsin kendinden emin durabiliyor. Meryem’in ve Meryem gibi birçok ünlünün en çok ilgi gördüğü ülkelerin başında geliyor Arabistan. Kenan İmirzalıoğlu, Burak Özçivit gibi erkek sanatçılar için sorun yok ama Meryem Uzerli isen o topraklara başörtüsüz giremezsin. Zaten ülke sana tesettüre gir gel demiyor, tesettürle gel diyor. Yani tesettüre girmek, tam anlamıyla inanç gereği özgür irade ile kapanmak. Ama böyle bir durumda geçici tesettürlü olmak başka bir anlam ifade ediyor. Angelina bunu defalarca yaptı, amacı insanlara ulaşmak olduğu için tüm yolları kalben kabul etti ve saygı duydu. Ne yazık ki Meryem’i gören binlerce vatandaşımızın akıl almaz yorumları acaba Meryem’i üzdü mü?

Sanmam çünkü ne yaptığını biliyor gibi.

Şimdi aklınıza Niran Ünsal, Tuğçe Kazaz gelmesin sakın, onlar tesettüre girmişlerdi, tesettürle gelmediler. Ama zamanla çıkmak İstemişler, çıktılar.

Yalnız Meryem’i izlerken yüzünün güzelliği sevimli aksanı ile İngilizce mesajı çok tatlı değil mi sizce de?

Ülkemizi temsilen Arabistan’a gidecek olması ayrı bir gurur diye düşünüyorum.

Asıl sorun başörtüsü değil başörtülü Meryem’i anlamayan zihniyette.

Şunu söylemek şart oldu gibi; sanatçı ideolojilerin esiri olmaz, inancını öyle ya da böyle sergilemez. Yaşar ama propagandasını yapmaz. Çünkü sanatçı delidir, derindir. Neye inanırsa aşkla yaşar, sen beğen ya da beğenme diye uğraşamaz. Onda duygular dile değil kalbe gelir. O yüzden inişli çıkışlıdır. Farklı bir ilişki kurar her şeyle. Sen şimdi onun bu haline; vay efendim şöyle böyle dediğinde. Bir daha bakar aynaya; ne var şimdi bunda der. Sen çığlık atarken o tebessüm eder.

Lütfen kimse kendi algısında oluşan gerçekleri başkasının zihninde oluşturmaya çalışmasın.

Sen, Meryem tesettüre girdi diye inanırken, Meryem tesettürle Arabistan’a gidecek.

Şunu bir düşünsene;

Meryem’in tesettürünü unut

Aksanını, yabancı dilini unut

Yüzünü gözünü dudaklarını unut

Sonda verdiği o öpücüğü de unut

Ne kaldı geriye?

Kadın…

Bir kadının sınırları aşan başarısı.

Yani Meryem’i tesettür üzmez

Ama seni bilemem

Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*