Siz de her gün çok şey yapıp, akşam evde hiçbir şey yapmamış hissi ile sıkılanlardan mısınız?

Canım çok sıkkın, özgüvenimi yitirdim, dışarı çıkmaya korkuyorum, ah bi aşık olsam, kartımdan mı çektirsem ay sonunu mu beklesem? Hangi fotoğrafımı paylaşsam acaba?

Belki de bi iki güzel söz paylaşsam iyi olur.

Farkında mısın bilmiyorum ama dilimizde sevgi, birlik, yardımlaşma gibi söylemler çoğaldıkça eylemleri azaldı.

Evet kadınlar güzel, bakımlı, erkekler sporda, yakışıklı. Herkesin akıllı telefonu ve en az bir tane sosyal medya hesabı var. Herkes her gün aşka, sanata, siyasete, ekonomiye, aileye, dine, yemek ve içmeye dair bir şeyler yazıp paylaşıyor. Herkes çok biliyor. Peki neden hala mutsuz?

Bak arkadaşım; eskiden dostun, arkadaşın, akraban, okulun, mezarlığın hep aynı mahalledeydi. Hepsi ile baş etmek kolaydı. Bilgi ve keşif azdı ama idare ediyordun. Şimdi yollar genişledi, köprüler çoğaldı, uçak, hızlı tren, son model arabalar, metrolar derken; kilometrelerce öteyle ilişki kurmaya başladık. Artık 100 km ötede okulumuz, binlerce km ötede akrabamız var, sevgilimiz semt semt uzakta, iş yerimiz 2 saat mesafede. İnsanın ve toplumların elinde değil zihninde olan büyüme ve gelişme arzusunun sonucu bu. Bir yanıyla farklı bilgileri mekanları keşfederken bir yanı ile yetişme telaşı zor geliyor.

Gelişimin bedeli bu. Yok öyle hem büyümek hem de sorumluluk almamak. Güzele dertsiz giden olmuş mu? Güzeli dert ettiysen katlanacaksın.

İşte kafanda binlerce soru. Her yere bırakmışsın bir virgül, nokta arıyorsun. Ne garip dimi? Gittiğin her yerde tüketim yap, alışveriş, yeme içme, mekan gezme, benzin, kredi kartı, foto çekimi derken, elde kalan Instagram’da beğeni sayısı. Yetiyor mu? Hayır

Bağımlısın artık. Çünkü her foto aynı mekanda çekilmez, her fotoda yeni kıyafet şart, her paylaşımda başka sözler. E ne yapacaksın? Daha çok alışveriş. Para? Daha çok çalış? Maaş aynı ama! Kredi kartlarını çoğalt. Sonra banka ile yakınlaşmalar. Faizler ne olacak?

Bi dur artık, ne dersin? Kafa dağıtıcam diye kafanı şişirdin. Şimdi bir sosyal medya diyetine başla. Günde 3 kez 15 dakika. Televizyon diyeti yap günde 2 saat. Ailenle daha çok sohbet et, göz göze, yan yana. Yemeğini kendin yap, ayranı hazır alma, komşuna kahveye git, çiçek büyüt, yürüyüş yap, bir yardım derneğine üye ol, kitap oku, az konuş, çok dinle.

Bunlar zor geliyorsa Instagram’a gir, beğeni bekle, keşfete bak. Kafam dağılsın diyorsun ya. Kafa dağılmaz toplanır. Nerden mi? Parça parça bıraktığın yerlerden.

 

Bir like edersin artık ????

1 thought on “KAFA DAĞITMAK NEYMİŞ, ÖNCE TOPLAYALIM!”

    • ülkü
    • posted on 4 May 2017

    ❤Diyet şart oldu.

Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*