Ne yaptıysam çok sevdiğimden! Bu memlekette ne çok karşılamaya başladık, sevdiği için öldürdü, sevdiği için şiddet uyguladı haberlerini. Bunlara tabi FAN ları da ekleyince artık ünlülerin de kabusu oldu. Bir insan çok sevdiği için zarar verir mi? Vermez! Peki nedir bu FAN psikolojisi?

Geçenlerde Aleyna Tilki ile sahne alan DJ Emrah Karaduman Aleyna’nın FAN ı tarafından bıçaklandı. Bir kaç ay önce de Yazar Beki öldürüldü. Endişem; bu olayların zamanla daha çok artması. Size bir sır vereyim bende kalabalık seminerler için koruma tuttum. Çünkü bazı kişiliklerin ciddi boyutta tedavi edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ünlü isimleri iki tip kişilik izliyor. Birincisi sanata önem veren ve sanata o sanatçı ile ulaştığını bilen, bilinçli bir kitle. Burada izleyici, sanatı seviyor ve sanatçıya da değer veriyor. İkinci kişilik ise, tehlike bu kişilerde, sanatla işi yok, sanatçıya adeta tapınıyor. Genelde işi, gücü, hedefleri olmayan, benlik saygısını kazanamamış, özgüvensiz, birey algısı gelişmemiş, sanal kişiliklerde görülen bu davranış bakın nasıl yaşıyor? Sürekli ünlüyü takipte, yediği içtiği giydiği her şeyi biliyor, ailesi, geçmişi, arkadaş ve dostları hakkında ajan gibi çalışıyor. Gününün neredeyse tamamını sosyal medyada geçiriyor. Hayata dair bir amacı olmadığı için hazlarını, keşfetme arzusunu, çabalarını ünlüye harcıyor. O üzülünce üzülüp o sevinince seviniyor. Gerçeklik algısı bitmeye başladığı an, rüyalarında bile ünlü isimle yaşıyor. Hatta birçok ünlü arkadaşımla konumuz bu oluyor bazen; dm den gelen; sizi rüyamda gördüm ile başlayan mesajlar. Sonuç; sanal aşk, sanal dostluk başlıyor. Ünlünün yazdığı çizdiği paylaştığı her şeyi kendi üstüne alıyor. Bir yanı ile onu korumaya da alıyor tabi. Gerçek sorumlulukları alamayan bu kişi sanal dünyada sorumluluk bilinci geliştiriyor. Ne yazık ki genç kardeşlerimizde daha sık görülen bu durumda, kişi açlığa, işsizliğe, aile ilişkilerindeki yetersizliğe, eğitimsizliğe aldırış etmeden sanal yaşamdan bir tehdide dönüşüyor. İlk başlarda güzel cümleler yazıyor, sorular soruyor, öneriler, eleştiriler derken. Yanıt alamadığı tüm soruların yanıtlarını ünlünün paylaştığı foto ve yazılarda arıyor ve buna inanıyor. Oradan yaptığı çıkarımlar ile tapındığı ünlünün ne demek istediğini analiz ediyor. Ve en sonunda analizler onu bir şeyler yapmaya götürüyor. Sonuç; Emrah Karaduman bıçaklanması. Neden? Aleyna yüzünden. Kim istedi bunu, Aleyna. Gerçekten mi? Hayır, sanaldan. Hımmmm

Ah be genç arkadaşım, ne zaman sanatı sanatçıdan daha çok seveceksin?

Ne zaman hayallerin için gerçek dünya sorumluluklarını alacaksın?

Ne zaman birilerini sevmenin şeklini, miktarını, süresini öğreneceksin?

Dön dünyaya, hedef belirle, ailenle zaman geçir, gerçek sevgili bul, dost edin ve sonuna kadar sanat sev, unutma sanatçılar sanatı yaşatmak için devralırlar.

Ünlü arkadaşlarıma da bir mesaj vermek isterim; rüyamda sizi görüyorum diye başlayan mesajlara dikkat edin!

Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*