Onlarca yıldır dilimize kalıp olmuş bir sorudur; Evlilik aşkı öldürür mü?

Aşk denilen kavramı tam açıklayamadığımız için aşkı yaşayanlar üzerinde çıkarım yapıyoruz. Aşk ilimle bilimle açıklanamaz. Bilinçte olmayan bir şeyi biliyormuş gibi anlatamazsın. Anca, aşkı yaşayanlar üzerinden çıkarımlar yaparsın. Bunun uzmanlığı yok, ne bir uzman ne de bir aşık aşkı anlatabilir. Konu sevgi saygı gibi kavramlar ise onlara dair hepimiz konuşabiliriz çünkü düşünerek bilinçli yaptığımız şeylerdir. Ama aşkta düşünelim diyemezsin anca aşka dair konuşalım diyebilirsin. Bu konuşmada Leyla ile Mecnun’a kadar gelir ve biter.

İnsan aşkı arayamaz, aşka gidemez, aşka çekilme vardır. Bilinçsizce çekilirsin. Sevgide mükemmellik ama aşkta bir muhteşemlik hissedersin. Muhteşem olan her şey insanı kendine çeker ve aynı zamanda tedirgin eder. Böyle bir yüceliktir aşk. Aşk arıyorum diyenler aslında partner arıyordur, sürekli birlikte olacak sevgili arıyordur. İstemle arıyorsa aşkı bulamaz. Aşk kendi gelir sen gidince gelmez. Bir anda olur bir anda çaresiz kalırsın, düne kadar yaşamda ne kadar amaç hedef varsa her şey anlamını yitirir. Çünkü aşk seni bilinmezliğe çeker. İnsan bilerek yaşadığı dünyaya ve dünya içindeki her şeye bu bilinmezlikle kafa tutar. Hiçbir zaman elde edemezsin aşkı. Senin elde ettiğin şey; aşık olduğun kişidir, aşk değildir. O yüzden evlenenler birbirleri ile yola çıkarlar. Ne zaman tamam işte evleneceğim insan dersen işte o zaman, aşk sana küsmeye başlar. Çünkü aşk bir yoldur, sonundan emin olmadığın ama çekildiğin. Evlilik ise bir yolculuktur bilerek, düşünerek, isteyerek, sonunu bilerek çıktığın. Bilincin olduğu yerde aşk olmaz. Bu yüzden evlilik aşkı öldürmez, aşk eve girmez. Peki ilk zamanlar nasıl heyecanlı ve bir arada mutlu oluyor çiftler; onlar aşktan değil, aşkın sarhoşluğundan nemalanır. İki kadeh içersin kafası saatler sürer ya işte böyle. Aşık olursun o meşk sofrası bir süre kalır. Ama sabah baş ağrısı ve ağızda istenmeyen bir tat ile uyanırsın. Evlilikte böyledir hep sarhoş olacağını sanırsın.

Biz evliyiz aşkımız yıllardır sürüyor diyenler; alışkanlıklarını aşk zannederler tabi ayrıca sevmeyi de iyi biliyorlardır. Çünkü aşk evlenecek insanları bir araya getirir sadece. Gerisi kişilerin karakteri, kişiliği ve değer yargılarına bağlıdır. Aşkımızın meyvesi değil, sevgimizin kalıcılığıdır, yarına yatırımdır çocuk.

Aşk meyve vermez, aşkın kendisi meyvedir. Tam yedirmez, ağza bal çalar sadece.

Şimdilerde herkes aşk evliliği yapıyorum diyor. Özellikle sanat camiası hem evlilik hem de boşanmaların hızlanması ile haber oluyorlar. Çünkü sanatçı aşkı bilmeyi tanımayı istemez yaşamayı ister. Evlilik başka bir beceridir. Düzen sever, empati ister, huzur bekler, dinlenmeyi bekler, hoşgörü arzular, sabır eker. Bunlar sanatçılarda pek olmaz. Onlara ilham perisi huzurda ve sabırda gelmez. Gelince de agresif olurlar. Tekliğe alışmışlardır çiftliği sevmezler.

Herkes evlenmeli mi hayır ama herkes aşık olabilmeli.

Peki aşkımızla mı evlenmeli? Hayır, aşıkken karar vermemeli sadece.

Çünkü aşk varsa kişiye sonsuz inanç vardır, inancın arttığı yerde düşünce azalır, körlük başlar.

Ya erkenden hemen evlenip evin içinde olacak ya da aşk yaşayıp sevgiye bilmeye tanımaya akla dair kararlar alıp devam edeceksin. Öbür türlü sık sık yeni bir ilişki ister deliye dönersin. Zaten sık sevgili değiştirenler, aslında flört döneminin heyecanını isterler işte onu aşk zannedeler. O da elde edinceye kadar sürer ve biter.

Siz yinede sanatçıları örnek almayın. Zaten onların örnek alınma gibi dertleri yoktur olmamalıdır. Siz kendi yolunuza bakın. İnşallah o muhteşem şey, size de gelir sizi de çeker.

Ama unutma aşk değil aşıklar evlenir.

2 thoughts on “AŞK DEĞİL AŞIKLAR EVLENİR”

  • ülkü
  • posted on 1 May 2017

  “Sevgi tanimaktir,tanıdıkça güvenmektir.” sözü bir de 5S kuralı,vicdan ve merhameti de ekledim mi tamamdir.Ben hazır olayim da ne zaman isterse buyursun gelsin yazarım..????????

  • Tugba
  • posted on 10 February 2018

  Ellerine yüregine saglik abi. Cok güzel hepsini zevkle okudum.

Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*